Přišli do naši kanceláře jako rozvedení a odcházeli jako manželé

Do naši kanceláře přijeli ze severu republiky dva lidé, muž a žena se stejným příjmením. Všichni jsme je chápali jako manžele, kteří se dostali do dluhů. Protože jim navíc hrozila druhý den dražba jejich nemovitosti, museli jsme s jejich návrhem na oddlužení spěchat a vyhotovit ho na počkání, aby se ještě tentýž den podal k soudu.

V průběhu konzultace jsme se však dozvěděli, že se tito naši klienti z důvodu vedených exekucí na jednoho z nich rozvedli, aby nemohl být postižen výkonem exekuce i druhý z manželů. V některých případech je toto řešení výhodné, bohužel ne v tomto.

Pán byl totiž vlastníkem nemovitosti, na které vázlo zástavní právo. Smlouvu o úvěru ve výši cca 2.500.000,- Kč, která byla s tímto zástavním právem svázaná však podepsali oba manželé. V okamžiku, kdy již byli rozvedeni, nemohli jsme zpracovat společný návrh manželů, který je výhodnější například z důvodu nižších nákladů na insolvenčního správce a v tomto případě by bylo i výhodou, že zajištěná smlouva o úvěru by se jako zajištěná vztahovala na oba manžele. Zajištěné závazky se totiž nepromítají do

Svatební fotka

výše splátek v oddlužení.

V okamžiku, kdy byli rozvedeni, museli bychom udělat každý návrh samostatně. Pán by měl splátky poměrně nízké, jelikož pohledávka za 2.500.000,- Kč je vůči němu zajištěna jeho nemovitostí a ostatní nezajištěné pohledávky měl poměrně nízké. Vůči paní však pohledávka ve výši 2.5 mil. Kč se chová jako nezajištěná, jelikož okamžikem rozvodu se na ni nevztahují výhody společného oddlužení manželů. Pro paní to znamenalo, že najednou má všechny závazky nezajištěné a to ve výši cca 3.2 mil Kč. 30% z této částky, kterou by musela minimálně v průběhu oddlužení uhradit činí 960.000,- Kč. Měsíční splátka na takovou sumu je 17.100,- Kč a to bylo samozřejmě nad jejich síly.

Dalším zkoumáním jsme zjistili, že bývalí manželé se hned po rozvodu vzdali možnosti odvolání a nemohli jsme tedy rozvod zvrátit ani touto cestou. Protože jsme jim chtěli pomoci a zachránit jim jejich nemovitost, zavolali jsme na příslušný soud u kterého byli rozvedeni a nechali se přepojit přímo na paní soudkyni, která je rozváděla. Byla velmi ochotná, ale s takovou situací se prý za svoji mnohaletou praxi ještě nesetkala. Nakonec jim poradila, že dokud si nepřevezmou usnesení o rozvodu manželství, tak de facto rozvedeni nejsou. A to byla pro ně výhra. Situace se náhle razantně změnila. Mohli jsme jim vypracovat společný návrh manželů se všemi výhodami. Nyní je suma ve výši 2.5 mil zajištěna vůči oběma a budou společně měsíčně splácet pouze 4.300,- Kč po dobu 60 měsíců.

Mohu s klidem prohlásit, že podobně se bijeme za každého našeho zákazníka.


Přišli rozvedení a odešli jako manželé

4.8 (95%) 4 votesFacebookMore...